Oddział Laryngologii

Oddział Otolaryngologii - Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy

   


Oddział Otolaryngologii WSD

Oddział Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej

Logo
Bydgoska Laryngologia DziecięcaPacjenci przygotowywani do założenia implantu ślimakowego w naszym Oddziale pozostają objęci kompleksową wielospecjalistyczną opieką. Zobacz jak wygląda nasz program leczenia niedosłuchu i praca z małymi Pacjentami na Oddziale Otolaryngologii, Audiologii i Fonatrii.


Rocznie w naszym Ośrodku zakładamy około 20 implantów słuchowych u dzieci.

Od 2016 roku w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym został otworzony nowy Oddział Neurochirurgii Dziecięcej. W naszym Ośrodku stworzyliśmy interdyscyplinarny zespół specjalizujący się w chirurgicznym leczeniu trudno-dostępnych guzów podstawy czaszki. Ściśle współpracujemy z chirurgiem szczękowo-twarzowym oraz neurochirurgiem dziecięcym. Jesteśmy pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce przygotowanym do założenia IMPLANTU PNIOWEGO u pacjentów pediatrycznych od 1-2 r.ż.
Domeną naszego Ośrodka są zabiegi z zakresu trudno dostępnych guzów głowy i szyi.
Możemy się poszczycić jednym z najlepiej wyposażonym Oddziałem Laryngologii Dziecięcej w Polsce - posiadamy najwyższej jakości sprzęt chirurgiczny, mikroskop operacyjny z funkcją 3D, endoskopy 3D, najnowsza neuronawigacja chirurgiczna, cyfrowe full HD tory wizyjne, systemy do polymodalnego monitoringu nerwów czaszkowych, wysokoobrotowe wiertarki do chirurgii podstawy czaszki itp.


LaryngologiaSpotkanie w Łodzi - Konferencja dla rodziców dzieci z implantem słuchowym.


Oddział Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego Bydgoszczy posiada długą historię. Oddział powstał w 1948 roku, jako jeden z pierwszych tego typu oddziałów dziecięcych w Polsce.

Założycielem i pierwszym ordynatorem był dr med. Edward Soboczyński

dr  med. Edward Soboczyński


Jego następcą został dr n. med. Jerzy Bąkowski

dr n. med. Jerzy Bąkowski
dr Bąkowski z prezentem z okazji obrony doktoratu. Od lewej strony dr Maciej Polak, dr Jolanta Włoch-Muller, dr Jerzy Bąkowski, dr Ursuzla Rychlik


a następnie dr n. med. Adam Piziewicz .

dr n.  med. Adam Piziewicz


Od stycznia 2010 funkcję ordynatora oddziału pełni dr n med Józef Mierzwiński.

dr n med Józef Mierzwiński


W oddziale Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej wykonujemy pełen profil diagnostyki, oraz leczenia zachowawczego otolaryngologicznych schorzeń u dzieci. Szczególne zainteresowanie oddziału to diagnostyka, leczenie i rehabilitacja dzieci z niedosłuchem, oraz zastosowanie minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych w leczeniu chorób uszu, zatok przynosowych, oraz podstawy czaszki. .

Oddział jest ośrodkiem referencyjnym Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

Posiadamy trzy w pełni wyposażone pracownie obiektywnej diagnostyki audiologicznej , która umożliwia wczesne wykrywania wad słuchu u dzieci niezależnie od wieku. Specjalizujemy się w operacjach rekonstrukcyjnych, błony bębenkowej i kosteczek słuchowych, nerwu twarzowego oraz kompleksowym chirurgicznym leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego, leczeniu perlaka oraz wad rozwojowych ucha środkowego i zewnętrznego.

Dla pacjentów którzy nie kwalifikują się do chirurgicznej poprawy słuchu czy aparatów słuchowych rozwiązaniem mogą być implanty słuchowe. W 2010 roku powstał przy naszym oddziale Dziecięcy Program implantów Ślimakowych , a od 2008 roku stosujemy również leczenie przy pomocy implantów zakotwiczonych.

Ponadto dużą grupę pacjentów naszego oddziału stanowią dzieci z przewlekłymi chorobami zatok przynosowych. Oddział posiada bardzo nowoczesny specjalistyczny sprzęt do czynnościowej chirurgii endoskopowej zatok (FESS). Pionierem tych zabiegów nie tylko w naszym oddziale ale także w kraju był dr Maciej Polak. W 1989 roku uczestniczył on w międzynarodowym kursie chirurgii endoskopowej w Gratz u prof. Stammbergera i po powrocie do kraju rozpoczął ich wykonywanie . Obecnie przeprowadzamy kilkadziesiąt operacji tego typu rocznie.

Oprócz tego zajmujemy się diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorób gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli oraz wad wrodzonych głowy i szyi, diagnostyką i leczeniem zaburzeń głosu, mowy oraz problemami alergologicznymi w schorzeniach laryngologicznych. W skład zespołu wchodzą lekarze specjaliści otolaryngologii , audiologii i foniatrii oraz alergologii. Byliśmy wielokrotnie inicjatorami i organizatorami krajowych i międzynarodowych kursów i konferencji naukowych .

Oddział posiada akredytację CMKP do prowadzenia specjalizacji z zakresu laryngologii dziecięcej. Prowadzimy kursy dla laryngologów, pediatrów i lekarzy rodzinnych.

Oddział współpracuje ściśle z ośrodkami zagranicznymi takimi jak: Department of Otolaryngology Northwestern University Chicago oraz Department of Otolaryngology University Hospital of Aarhus, Oddział Otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego we Lwowie .
Wygenerowano w sekund: 0.01
5,260,927 Unikalnych wizyt