PACJENCI ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI

Zgodnie z art. 47c ust. 1 pkt 1–14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością mają m.in.:

  • kobiety w ciąży;
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osoby o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
  • Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
  • inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci;
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych;
  • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;
  • świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
  • osoby deportowane do pracy przymusowej;
  • uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
  • żołnierze zawodowi, o których mowa w art. 287 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych;
  • żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, o których mowa w art. 325 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń udzielanych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.

Zasadą jest, że w przypadku świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych inne niż szpitalne, świadczeń tych udziela się według kolejności zgłoszenia, a pacjenta umieszcza się na liście oczekujących (art. 20 ust. 1 i 2 ww. ustawy). Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. W przypadku, gdy nie jest możliwe udzielenie świadczeń w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.

Dodatkowe informacje:

 

Komunikacja dla osób głuchych i słabosłyszących

Pacjent/opiekun pacjenta, doświadczający trudności w komunikowaniu się może korzystać w kontakcie z placówką medyczną z pomocy tzw. osoby przybranej (osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez niesłyszącego w celu udzielenia pomocy w załatwieniu sprawy). W przypadku braku takiej możliwości, pacjent może komunikować się z placówką pisemnie za pośrednictwem poczty elektronicznej (przez sekretariat Szpitala i sekretariaty oddziałów szpitalnych – adresy mailowe dostępne są na stronach poszczególnych jednostek) oraz pocztą tradycyjną na adres Szpitala. Pacjent może zgłosić wcześniej potrzebę skorzystania z form komunikacji alternatywnej w wybranym terminie. W razie takiej potrzeby, istnieje możliwość skorzystania z pomocy personelu Szpitala posługującego się językiem migowym lub tłumaczy oddziału bydgoskiego Polskiego Związku Głuchych, oferującego tłumaczenia na żywo lub online.

 

Miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami

Na terenie parkingu przy ul. Chodkiewicza 44 (wjazd na parking znajduje się przy ulicy Jastrzębiej) wyznaczonych jest 6 miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawności (zlokalizowane przy wejściu do budynku A).

Miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami wyznaczone są także poza terenem parkingu, przy ulicy Jastrzębiej (przed wejściem do budynku głównego B1).

 

Dostępne wejścia do budynków i przestrzenie komunikacyjne

Wejścia do budynków szpitala są oznakowane:

  • Budynek A – poradnie specjalistyczne, punkt pobrań badań laboratoryjnych, gabinet Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej;
  • Budynek B1 (budynek główny) – izba przyjęć, oddziały szpitalne, pracownie diagnostyczne;
  • Budynek B2 – Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Rehabilitacja Ambulatoryjna,
  • Budynek C – poradnie specjalistyczne, administracja szpitala.

Przed budynkiem głównym (B1) znajduje się pochylnia oraz winda. Szerokie, automatyczne drzwi wejściowe umożliwiają swobodny wjazd osobom, korzystającym z wózków inwalidzkich.

W budynku B1 na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością oraz winda, która umożliwia dostanie się na piętra, na których znajdują się oddziały szpitalne.

Na poziomie -1 znajduje się łącznik z budynkiem B2.

W budynku B2 na piętrze 1 znajdują się łączniki z budynkiem B1 oraz A.

W budynku A łącznik z budynkiem B2 znajduje się na piętrze 1. We wszystkich budynkach dostępne są windy.

 

Dostępne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami obejmuje

  • wsparcie pracownika Szpitala dla wszystkich pacjentów, w tym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • dla osób głuchoniemych dostępność pracownika ze znajomością języka migowego,
  • dla osób niewidomych lub niedowidzących, możliwość wejścia na teren Szpitala z osobą asystującą lub psem przewodnikiem,
  • dla osób z niepełnosprawnością ruchową Szpital zapewnia przestrzeń komunikacyjną wolną od barier architektonicznych, pomieszczenia dostosowane i wyposażone w sprzęt pomocniczy,
  • informacje wizualne związane z lokalizacją komórek organizacyjnych – dostępne są na terenie zewnętrznym Szpitala oraz na każdym piętrze przestrzeni komunikacyjnych,
  • informacje głosowe oraz dotykowe – dostępne są przed wejściem i w kabinie dźwigu osobowego.

 

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta (https://www.gov.pl/web/rpp/-wykaz-sprzetu-medycznego-dostosowanego-do-potrzeb-osob-chorych-na-otylosc) zostały udostępnione listy sprzętu medycznego dostosowanego do potrzeb osób chorujących na otyłość, którym dysponują podmioty lecznicze w różnych województwach.

Dokument do pobrania z wykazem sprzętu dostosowanego do potrzeb osób chorujących na otyłość w placówkach medycznych w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się również poniżej:

 

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta (https://www.gov.pl/web/rpp/choroby-rzadkie) została udostępniona lista podmiotów leczniczych, do których mogą się zgłosić osoby cierpiące na choroby rzadkie.

Dokument do pobrania znajduje się również poniżej: