AKTUALNOŚCIPierwsza w Polsce operacja wszczepienia implantu pniowego u małego dziecka

1 października 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy odbyła się pierwsza w Polsce, a także w Europie Środkowo-Wschodniej operacja wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu u małego, 2-letniego dziecka. Operację przeprowadzili dr hab. n. med. Józef Mierzwiński, Kierownik Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej, dr n. med. Dariusz Paczkowski, Kierownik Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej oraz wybitny specjalista z dziedziny implantów pniowych, prof. Wolf-Peter Sollmann z Niemiec. Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy dołączył tym samym do elitarnego grona pięciu europejskich ośrodków stosujących tę metodę leczenia u dzieci. Jako jedyny w Polsce - będzie pomagać małym pacjentom z całego kraju.Wszczepienie implantu pniowego to skomplikowana operacja wymagająca współpracy specjalistów kilku dziedzin – laryngologii, neurochirurgii i audiologii. Metoda polega na wszczepieniu elektrody implantu słuchowego bezpośrednio do pnia mózgu. Ratuje słuch w wyjątkowo trudnych i rzadkich przypadkach, gdy niemożliwe jest zastosowanie implantów ślimakowych. 

U większości pacjentów z głębokim niedosłuchem stosowaną od wielu lat i skuteczną metodą leczenia są implanty ślimakowe, w których stymulowane są zakończenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Dźwięki otoczenia zbierane są przez mikrofony i przetwarzane przez tzw. procesor dźwięku. Elektroda, umieszczona w ślimaku pacjenta, stymuluje zakończenia nerwu przedsionkowo-ślimakowego.

Istnieje jednak szczególna grupa pacjentów, u których zastosowanie implantu ślimakowego nie jest możliwe. Są to dzieci z wrodzonymi wadami ucha wewnętrznego lub zmianami chorobowymi wynikającymi np. z zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych.  W takich przypadkach na przeszkodzie stoi nieprawidłowa anatomia ucha wewnętrznego lub brak nerwu, który mógłby przekazać dźwięk do mózgu i kory słuchowej pacjenta. Rozwiązaniem są implanty pniowe, które bezpośrednio stymulują okolice jąder ślimakowych w pniu mózgu. W ten sposób sygnał „omija” niesprawnego ślimaka.

U dzieci z implantem pniowym możliwe jest uzyskanie dobrych, a nawet bardzo dobrych efektów, choć rehabilitacja jest dłuższa i trudniejsza niż w przypadku implantu ślimakowego. Pierwsze udane próby wszczepiania implantów pniowych miały miejsce na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu przeprowadzono w 1998 roku. Zabieg ten przeprowadzono jednak u pacjentki dorosłej. Pierwszy implant pniowy u dziecka wszczepiono w 2001 roku we Włoszech.

Niewiele spośród dzieci z głęboką głuchotą jest potencjalnymi kandydatami do implantu pniowego. W 2015 roku około 200 dzieci na świecie było użytkownikami tego rodzaju implantu.

Do tej pory w naszym kraju i Europie Środkowo-Wschodniej nie istniał ośrodek, który podjąłby się tego rodzaju zabiegów u dzieci. Mali pacjenci skazani byli na życie w świecie ciszy lub kosztowne operacje za granicą, nie mieli również możliwości rehabilitacji w Polsce.

Pierwszym dzieckiem z implantem pniowym w Polsce jest niespełna dwuletnia Emilka. Rodzice dziewczynki szukali pomocy także za granicą, ale okazało się, że do przeprowadzenia skomplikowanej operacji gotowy jest zespół Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. 

Mała Emilka nie słyszy od urodzenia. Ma bardzo rzadką, obustronną wadę ucha wewnętrznego – w jednym uchu brak jest prawidłowego ślimaka (aplazja ślimaka), w drugim uchu jest on słabo wykształcony (hipoplazja ślimaka). U dziewczynki nie wykształcił się również nerw przedsionkowo-ślimakowy. Dziecko konsultowane było u wybitnych europejskich specjalistów z zakresu implantów słuchowych, którzy jedyną możliwość rehabilitacji widzieli w implancie pniowym.

Dziecko po operacji czuje się dobrze. Po miesiącu od zabiegu podłączony zostanie procesor dźwięku implantu i rozpocznie się rehabilitacja słuchowa. U dzieci z implantem pniowym możliwe jest uzyskanie dobrych, a nawet bardzo dobrych efektów, choć rehabilitacja jest dłuższa i trudniejsza niż w przypadku implantu ślimakowego.

Największą radością dla zespołu będzie, gdy dziewczynka będzie mogła porozumiewać się bez czytania z ust, oraz  rozmawiać przez telefon, jest to najlepszy wynik jaki mogą osiągnąć pacjenci z implantem pniowym.  
> Czytaj dalej

Podziękowania dla Darczyńców

Serdecznie dziękujemy:

-Stowarzyszeniu „Łatwo Pomagać” za upominki dla dzieci przebywających w oddziałach Chirurgii Dziecięcej; Neurologii Dziecięcej; Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii;

- Fundacji „Mania Pomagania” za zestawy książek przekazane pacjentom szpitala.

Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy

Fot. Zespół Szkół nr 33 w Bydgoszczy; Fundacja „Mania Pomagania”
> Czytaj dalej

Leczenie otyłości – historia Bartka

10 lat temu Bartek trafił do Poradni Chorób Metabolicznych Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, żeby wziąć udział w regionalnym programie zwalczania otyłości u dzieci i młodzieży. Dzięki pracy zespołu terapeutycznego, swojej motywacji i wsparciu bliskich, w ciągu 6 miesięcy chłopiec zrzucił 13 kilogramów.

Minęły lata, 18-letni dziś Bartek postanowił odwiedzić szpital ponownie, żeby podzielić się swoją historią, opowiedzieć jak zmienił się jego styl życia i zmotywować do pracy nowych pacjentów, którzy rozpoczynają swoje leczenie.

Reportaż Uwaga! TVN o Bartku i problemie otyłości wśród dzieci można obejrzeć na stronie programu

Fot. Reportaż Uwaga! TVN „Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie”

> Czytaj dalej

Śmiechofon – wirtualne wizyty Doktora Clowna

Fundacja Dr Clown uruchomiła specjalną, wirtualną „infolinię” dla pacjentów pediatrycznych, przebywających w szpitalach.

Teraz każdy pacjent może spotkać się online z Doktorem Clownem za pośrednictwem Skype.

Wizytę można zarezerwować, wypełniając formularz na stronie https://www.drclown.pl/strefa-usmiechu/smiechofon.

Fot. Dr Clown Oddział Bydgoszcz

> Czytaj dalej

Dzień Dziecka w Szpitalu

W sobotę 30 maja bydgoski oddział fundacji Dr Clown zorganizował dla naszych pacjentów niespodziankę pod oknami szpitala. Były występy, tańce, sztuczki i jak zawsze mnóstwo pozytywnej energii. 

Serdecznie dziękujemy Fundacji za dzień pełen uśmiechu, a naszym pacjentom życzymy, żeby każdy dzień wypełniony był radością, życzliwością i energią, która pozwoli realizować pasje i spełniać marzenia.

Dyrekcja i personel Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy


Fot. Tomasz Czachorowski, Express Bydgoski
Relacja z wydarzenia na stronach Expressu Bydgoskiego

> Czytaj dalej

Podziękowania dla Darczyńców

Serdecznie dziękujemy za wsparcie:

- Panu Janowi Kolańskiemu i firmie Colian oraz Wydawnictwu MARTEL za książeczki dla małych pacjentów;
- Cañapa Catering & More i Pani Bogumile Żalis za sałatki, kanapki i soki;
- Personelowi Oddziału Terapeutycznego Zakładu Karnego w Koronowie za maseczki ochronne;
- Impresariat Scena Studio za przyłbice ochronne;
- firmie PEPCO za ubranka, piżamki, zabawki i maseczki;
- Karmelowej  Krainie - Manufakturze słodyczy;
- Stowarzyszeniu  # BydgoszczSzyjeMaskiDlaMedyków;
- Panu Otlewskiemu;
- Firmie Vendigo - Panu  Rafałowi Czaczykowi;
- Firmie  Volcano;
- Zakładowi Techniki Medycznej TECHMED;
- Stowarzyszeniu Myśliwi z pomocą DARZ BÓR;
- Pracowni cukierniczej - Domowe Mecyje;
- Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu "Anna" z Bydgoszczy;
- Przedstawicielowi firmy KRD - Panu Dariuszowi Zielińskiemu;
- Fundacji "DR Clown".

Dyrekcja i personel Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy


> Czytaj dalej

KynoEkipa na dziedzińcu Szpitala

Pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy odwiedzili kynoterapeuci wraz z psiakami z ośrodka szkoleniowego KynoPark w Bydgoszczy, terapeuci  i alpaki, Chrupek i Kaktus z ośrodka AlpaŁąka oraz policjanci wraz z Polfinkiem i psami policyjnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. 

Dzieci oglądały przygotowane specjalnie dla nich występy z okien szpitala. W programie znalazły się pokazy ćwiczeń i sztuczek, tańce, pokaz wyszkolenia policyjnego. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym – Polskiemu Towarzystwu Kynoterapeutycznemu, ośrodkowi szkoleniowemu KynoPark, ośrodkowi AlpaŁąka, policjantom Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Fot. KynoPark Adeptus


> Czytaj dalej

Podziękowania dla Darczyńców

Serdecznie dziękujemy fundacji Żółty Beret za przyłbice, maseczki i przybory do rysowania dla naszych małych pacjentów, firmie Mediccore za płyny dezynfekcyjne, Zespołowi Szkół z Barcina za środki ochrony, artykuły higieniczne i środki do dezynfekcji, Fan Clubowi Zawisza Białe Błota za maseczki, przyłbice, fartuchy medyczne, kombinezony ochronne, płyny dezynfekcyjne, wodę oraz komiksy i maskotki dla pacjentów.

Dyrekcja i personel Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy
> Czytaj dalej

Życzenia Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, składamy serdeczne życzenia zdrowia, spokoju i radości. Wszystkiego najlepszego w nadchodzących dniach dla Państwa i Państwa najbliższych.

Dyrekcja i personel Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy

> Czytaj dalej

Podziękowania dla ludzi dobrej woli i instytucji wspierających Szpital

W imieniu personelu i pacjentów serdecznie dziękujemy za wszystkie dary serca, a także gesty solidarności:

-  księdzu biskupowi Janowi Tyrawie, Ordynariuszowi Diecezji Bydgoskiej oraz organizacji Caritas Diecezji Bydgoskiej;

- świetlicy środowiskowej "Uśmiech" z Więcborka;

- Panu Kosmie Kołodziejowi;

- restauracji Pizza Hut;

- społeczności Wietnamczycy w Polsce;

- społeczności Kotomierz – Bydgoszcz;

- firmie Tchibo (Focus Mall);

- firmie Lifts (podnosniki.pl);

- restauracji Ugotowany;

- Pani Angelice Moraczewskiej i przedszkolakom ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie;

- Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy.


> Czytaj dalej

Listy oczekujących - zawieszenie obowiązku dostarczenia oryginału skierowania

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 433), w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania pacjent nie ma obowiązku dostarczenia do świadczeniodawcy (szpitala, poradni) oryginału skierowania, w związku z umieszczeniem pacjenta na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej.

Pacjent powinien dostarczyć oryginał skierowania w terminie 21 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, jednakże nie później niż w dniu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej wykonywanego na podstawie tego skierowania.

> Czytaj dalej

COVID-19 – profilaktyka i rekomendacje MZ

Szanowni Państwo,

informujemy, że w związku z sezonem infekcyjnym i wzrostem zagrożenia epidemicznego, tymczasowo wstrzymujemy odwiedziny w Oddziałach szpitala.


Równocześnie prosimy o zapoznanie się z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia, dotyczącymi działań profilaktycznych i postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2.Działania profilaktyczne


1. Dbaj o higienę – myj często ręce wodą z mydłem.

2. Jeśli kaszlesz lub kichasz – zasłaniaj nos i usta, używaj chusteczek higienicznych.

3. Unikaj kontaktu z osobami u których występują objawy infekcji.

4. Unikaj podróży do tzw. „czerwonych stref”, czyli rejonów, gdzie odnotowano zwiększoną liczbę zakażeń nowym koronawirusem SARS-CoV-2.Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia


Jeżeli mieli Państwo kontakt z kimś zakażonym lub jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wrócili Państwo z tzw. „czerwonych stref” i wystąpiły objawy (gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie) należy:


1. Unikać kontaktu z innymi osobami, żeby zminimalizować ryzyko dalszego zakażania – nie należy więc udawać się na SOR, do Izby Przyjęć szpitala czy do lekarza POZ.

2. Zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub pod numer alarmowy 112 lub do najbliższego szpitala z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym – tam zostanie Państwu udzielona informacja na temat dalszego postępowania.Kliknij i pobierz listę jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie kujawsko-pomorskim.


Oddziały zakaźne w województwie kujawsko-pomorskim:


· Bydgoszcz - Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny Im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy, Oddział Obserwacyjno - Zakaźny i Oddział Pediatrii, Chorób Infekcyjnych I Hepatologii, Św. Floriana 12

· Świecie - NZOZ "Nowy Szpital Sp. Z O.O." Prowadzony Przez Nowy Szpital Sp. z o.o., Oddział Obserwacyjno - Zakaźny, Wojska Polskiego 126

· Toruń - Wojewódzki Szpital Zespolony Im. L. Rydygiera w Toruniu, Oddział Hepatologiczny I Oddział Obserwacyjno - Zakaźny, Krasińskiego 4/4aDodatkowe informacje:


Całodobowa infolinia NFZ: 800 190 590


Komunikaty Ministerstwa Zdrowia

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Komunikaty World Health Organization

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

> Czytaj dalej

Padaczka – przyczyny, objawy, leczenie

11 lutego dr n. med. Lucyna Muller, kierująca Oddziałem Neurologii gościła w programie „Na zdrowie” w bydgoskiej TVP3.

Tematem odcinka była padaczka – jedno z najczęściej występujących zaburzeń neurologicznych, także u dzieci. W programie poruszono kwestie związane z etiologią choroby, diagnostyką, profilaktyką i różnymi metodami jej leczenia.

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym dysponujemy szeroką bazą diagnostyczną i terapeutyczną - pacjenci, którzy cierpią na padaczkę lekooporną mają możliwość skorzystania z leczenia neurochirurgicznego.

Zachęcamy do obejrzenia programu.

> Czytaj dalej

O leczeniu otyłości dzieci i młodzieży w TVP3

7 stycznia gościliśmy w programie „Mocne wsparcie” w bydgoskiej TVP3. Odcinek poświęcony był epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży - mówiliśmy o przyczynach, powikłaniach, zapobieganiu i leczeniu.

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym prowadzimy kompleksowe leczenie pacjentów z otyłością. Przez szereg lat współtworzyliśmy pierwszy, tak duży w Polsce, program edukacyjno-leczniczy - Program na Rzecz Zmniejszenia Częstości Występowania Nadwagi i Otyłości u Dzieci i Młodzieży w Województwie Kujawsko–Pomorskim.


Pacjentów z otyłością lub nadwagą zapraszamy do Poradni Chorób Metabolicznych. Skierowanie może wypisać lekarz pierwszego kontaktu.

Cały odcinek programu „Mocne wsparcie" można obejrzeć na stronie TVP Bydgoszcz.

> Czytaj dalej

O mukowiscydozie w TVP3

3 grudnia gościliśmy w programie „Na zdrowie” w bydgoskiej TVP3. Odcinek poświęcony był mukowiscydozie - ogólnoustrojowej chorobie genetycznej, która wpływa przede wszystkim na pracę układu oddechowego i pokarmowego pacjenta.

Nasi specjaliści, na co dzień pracujący w zespole terapeutycznym, działającym przy szpitalnej Poradni Mukowiscydozy oraz na Oddziale Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii, odpowiedzieli na pytania o dziedziczenie choroby, jej objawy, leczenie, fizjoterapię i żywienie pacjentów oraz wsparcie psychologiczne, którego rodziny zmagające się z chorobą przewlekłą zwykle wymagają.  

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest jedynym ośrodkiem w regionie, który zajmuje się leczeniem mukowiscydozy. Skierowanie do Poradni Mukowiscydozy może wypisać lekarz pierwszego kontaktu.

Cały odcinek dostępny online na stronie TVP Bydgoszcz.

> Czytaj dalej

Zniesienie opłat za nocleg rodzica

Narodowy Fundusz Zdrowia przejmuje koszty związane z pobytem opiekuna w szpitalu. Do tej pory nocleg opiekuna finansowali zwykle sami rodzice. Szpitale często pobierały stałą opłatę, która pokrywała koszty zużycia mediów, udostępnienia łóżka, czy prania pościeli. Zgodnie z nową ustawą resortu zdrowia, koszty te będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. To dobra wiadomość dla rodzin także naszych pacjentów.

> Czytaj dalej

Informacje o parkingu

Parking przeznaczony jest dla opiekunów pacjentów oraz pracowników i gości szpitala. Wjazd znajduje się przy portierni, obok budynku A. Żeby wjechać należy nacisnąć przycisk, który podniesie szlaban. Przy szlabanie znajduje się informacja o liczbie wolnych miejsc. Miejsca postojowe znajdują się przy budynkach A i B2. Z uwagi na bezpieczeństwo i komfort osób przebywających na terenie szpitala, nie jest dozwolone pozostawianie pojazdu poza wyznaczonymi miejscami. Jeżeli nie ma wolnych miejsc, możliwy jest wjazd pojazdu na teren szpitala tylko na chwilę - by pacjenta przywieźć czy odebrać. Parkowanie do 30 minut jest zwolnione z opłaty. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest opłata – za każdą rozpoczętą godzinę od momentu wjazdu na teren szpitala - 3 zł. Opłatę należy uiścić przed wyjazdem w jednym z dwóch urządzeń do poboru opłat, maksymalnie 15 minut przed opuszczeniem terenu– jeden parkometr zlokalizowany jest przy wejściu do budynku A, drugi przy wyjeździe, przy budynku C. Na terenie szpitala obowiązuje ruch jednokierunkowy. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółową informacją na ten temat.

> Czytaj dalej

Najlepszy szpital pediatryczny w Polsce

Miło nam poinformować o dużym sukcesie naszego szpitala. W corocznym rankingu szpitali organizowanym przez Centrum Monitorowania  Jakości w Ochronie Zdrowia zajęliśmy pierwsze miejsce wśród placówek pediatrycznych  w Polsce. Na wynik złożyło się kilka czynników - zarówno przeprowadzona modernizacja  szpitala, rozwój infrastruktury, wyposażenie szpitala w najnowocześniejszy sprzęt,  jak również skutecznie wdrażana strategia rozwoju – poszerzanie oferty o nowe oddziały i często unikatowe usługi, zatrudnianie wykwalifikowanej kadry oraz codzienna dbałość o bezpieczeństwo i dobro pacjenta.

> Pobierz ranking


> Czytaj dalej