Budowa Ośrodka Diagnostyki Narządowej – podpisanie umowy

We wtorek, 2 kwietnia 2024 r. w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, dyrektor Szpitala, Edward Hartwich oraz prezes KPIM, Jarosław Wierski w obecności dyrekcji i członków rady społecznej Szpitala, marszałka województwa Piotra Całbeckiego i wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego, podpisali umowę o współpracy, dotyczącą budowy Ośrodka Diagnostyki Narządowej na terenie kompleksu szpitalnego WSD w Bydgoszczy.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę trzykondygnacyjnego nowego budynku o powierzchni 3,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, w którym zostaną ulokowane wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt istniejące pracownie diagnostyczne (dwie pracownie rezonansowe, pracownia cytometrii i pracownia endoskopowa oraz przeniesiona z istniejącego budynku pracowania USG), a także dwupoziomowy podziemny parking. Koszt inwestycji to 77 mln złotych. Koszt wyposażenia, w tym nowoczesnej aparatury do wielonarządowej diagnosty obrazowej, szacowany jest na 41 mln złotych. Finansowanie opiera się o kredyt preferencyjny z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i program regionalny perspektywy 2021-2027.

Celem powstania Ośrodka Diagnostyki Narządowej na terenie kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy jest poszerzenie i unowocześnienie istniejącego zaplecza diagnostycznego, które wykorzystywane jest przez poradnie specjalistyczne w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej oraz oddziały szpitalne – rozbudowa pracowni pozwoli zwiększyć dostęp pacjentów do wysokospecjalistycznych badań diagnostycznych i umożliwi w razie konieczności szybsze rozpoczęcie odpowiedniej terapii. 

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, diagnozowane i leczone metodami zachowawczymi i zabiegowymi są zaawansowane choroby wieku dziecięcego, w tym choroby rzadkie i przewlekłe, wymagające ciągłego monitorowania stosowanych terapii. Planowana inwestycja umożliwi zakupienie i wykorzystywanie w codziennej praktyce m.in. nowych aparatów MRI o mocy 1.5 T i 3 T. Badania rezonansem magnetycznym MRI to zaawansowane, ale jednocześnie preferowane w diagnostyce wielu schorzeń badania, których zaletą jest brak promieniowania jonizującego. Obecnie w diagnostyce obrazowej pacjentów pediatrycznych wykorzystuje się zarówno skanery MRI 1,5 T, jak i  MRI 3 T. Każdy z aparatów ma swoje wskazania i ograniczenia, które warunkują ich wybór, zależnie od diagnozowanego schorzenia, wieku pacjenta, budowy ciała czy badanego obszaru. W ciągu ostatnich 20 lat systemy 3 T MRI zyskały ugruntowaną pozycję kliniczną, szczególnie w neuroobrazowaniu. Urządzenia te pozwalają tworzyć obrazy o wysokiej rozdzielczości szybciej niż system 1,5T. Szybsze obrazowanie oznacza, że pacjent mniej czasu przebywa w skanerze, co sprawia, że badanie jest wygodniejsze, szczególnie dla dziecka, a zaawansowane oprogramowanie, w które nowoczesne aparaty są wyposażone pozwala w wielu przypadkach ograniczyć konieczność sedacji (np. wyświetlanie bajek w trakcie trwania badania, puszczanie muzyki, redukcja hałasu generowanego przez urządzenie). 

Zakupiona w ramach inwestycji aparatura znajdzie zastosowanie m in. w diagnostyce i leczeniu zapalenia mózgu, ataksji mózgowych, czuciowych, guzów przysadki, chorób onkologicznych i reumatologicznych, chorób płuc; w badaniach przesiewowych, w diagnostyce nowotworów u pacjentów z zespołami genetycznymi, w ocenie rozległości i stopnia zaawansowania choroby, w monitorowaniu zmian wieloogniskowych w całym ciele ang. (whole-body magnetic resonance), w ocenie odpowiedzi na stosowane leczenie w schorzeniach reumatologicznych i mięśniowo-szkieletowych oraz malformacjach naczyniowych. 

Przygotowania do budowy zostały zakończone, a całość dokumentacji projektowej jest gotowa. Marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne wkrótce ogłosi przetarg, który wyłoni wykonawcę. Roboty budowlane, które potrwają 2 lata, rozpoczną się najprawdopodobniej w 3-4 kwartale 2024 roku.

Zdj 1_budowa ośrodka diagnostyki narządowej
Zdj 2_budowa ośrodka diagnostyki narządowej
Zdj 3_budowa ośrodka diagnostyki narządowej
Zdj 4_budowa ośrodka diagnostyki narządowej

Zobacz także:

Budowa Ośrodka Diagnostyki Narządowej – informacja na stronie kujawsko-pomorskie.pl >

Relacja z uroczystości – Radio PIK >

< POWRÓT
Copy link
Powered by Social Snap