Wskazania do leczenia głuchot u dzieci z zastosowaniem implantów ślimakowych i pniowych

W ostatnim wydaniu Polskiego Przeglądu Otolaryngologicznego ukazał się artykuł na temat aktualnych wskazań leczenia głuchot u dzieci z zastosowaniem implantów ślimakowych i pniowych.

W publikacji omówiono zasady wczesnego wykrywania niedosłuchu u dzieci w Polsce oraz narzędzia stosowane w diagnostyce przed wszczepieniem implantu ślimakowego. Na podstawie przeglądu publikacji z ostatnich lat odniesiono się do najnowszych trendów implantacji, uwzględniając: stymulację elektroakustyczną, stymulację elektronaturalną, jednostronną głuchotę, asymetryczny niedosłuch odbiorczy, wczesną implantację u dzieci poniżej 12. miesiąca życia czy wskazania do implantów pniowych u dzieci z malformacjami ucha wewnętrznego. Poruszono również tematy dotyczące znaczenia zachowania resztek słuchu u pacjentów z implantem ślimakowym oraz zastosowania odpowiednich elektrod do określonej sytuacji klinicznej, co może mieć wpływ zarówno na późniejsze wyniki rozwoju mowy oraz słuchu, jak i na znaczne ułatwienie implantacji w przypadkach trudnych sytuacji anatomicznych.

Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny 2021; 10 (2)

Aktualne wskazania do leczenia głuchot u dzieci z zastosowaniem implantów ślimakowych i pniowych. Nowe kierunki i możliwości

Józef Mierzwiński, Iwona Wrukowska, Artur Lewandowski, Paulina Mierzwińska, Karolina Haber

< POWRÓT
Copy link
Powered by Social Snap