Lekarze usunęli 8-letniemu chłopcu rozległego guza podstawy czaszki

6 marca 2023 roku w Oddziale Neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy odbył się bardzo rzadki i skomplikowany zabieg usunięcia rozległego guza podstawy czaszki wychodzącego z szyi i ślinianki przyusznej i penetrującego głęboko do jamy czaszki. Pacjentem był 8-letni chłopiec, u którego guz przez wiele lat wywoływał niedowłady nerwów czaszkowych.

Skomplikowany zabieg usunięcia ogromnego nerwiaka nerwu VII trwał kilkanaście godzin i przebiegł pomyślnie. Wyzwaniem było usunięcie guza bez naruszania ośrodka słuchu chłopca. Zabieg przeprowadził międzynarodowy interdyscyplinarny zespół w skład którego weszli otorynolaryngolodzy dziecięcy pod kierunkiem dr. hab. Józefa Mierzwińskiego, prof. UMK, kierownika Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej, neurochirurdzy pod kierunkiem dr. Dariusza Paczkowskiego, kierownika Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej oraz wybitny specjalista w zakresie otoneurologii i chirurgii podstawy czaszki z USA i Serbii, prof. Andrew J. Fishman. Podczas zabiegu usunięto pacjentowi rozległego guza i dokonano rekonstrukcji nerwów.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju, który  specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. Interdyscyplinarny zespół w skład którego wchodzą: pediatra/hemato-onkolog, neurochirurg, chirurg szczękowy oraz otolaryngolog dziecięcy podejmuje się skomplikowanych wyzwań, a  wieloletnia wielospecjalistyczna współpraca powoduje, iż do ośrodka trafiają pacjenci z całego kraju.

W 2020 roku zespół podjął się z sukcesem pierwszego w Polsce i Europie środkowo-wschodniej zabiegu wszczepienia implantu pniowego u małego dziecka. Specjalistyczne zabiegi z zakresu zarówno przedniej jak i bocznej podstawy czaszki wykonywane są w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy regularnie.

< POWRÓT
Copy link
Powered by Social Snap