Otolaryngolodzy z misją pomocy we Lwowie – 6 operacji w Szpitalu Dziecięcym Ohmadyt 

W dniach 10-12.03 otolaryngolodzy bydgoscy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego oraz X Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy przebywali z misją pomocy we Lwowie w Ukrainie.

Celem wyjazdu było wspólne przeprowadzenie serii zabiegów rekonstrukcyjnych ucha środkowego u dzieci – pacjentów oddziału otolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego Ohmadyt we Lwowie. W zabiegach brali udział bydgoscy lekarze: dr Andrzej Krzyżaniak, dr Jan Olijewski, dr Józef Mierzwiński, a ze strony ukraińskiej ordynator oddziału otolaryngologii tutejszego szpitala dr. Fedir Juroczko. Wojenny czas nie sprzyjał misji gdyż dwa dni wcześniej wskutek bombardowania w okolicach Lwowa zniszczono trzy domy,gdzie zginęło czworo mieszkańców. Szczęśliwie w trakcie zabiegów tylko raz ogłoszono alarm rakietowy, który nie zakończył się tym razem atakiem bombowym.

Przeprowadzono 6 operacji u lwowskich dzieci, które zakończyły się sukcesem.

Bydgoscy lekarze w trakcie pobytu udzielili również konsultacji audiologicznych dzieciom z głębokim niedosłuchem w związku z przygotowaniami do stworzenia pierwszego ośrodka implantów słuchowych u dzieci w zachodniej Ukrainie. Wyłoniono kilku kandydatów do implantów ślimakowych. Omówiono z administracją szpitala proces diagnostyczny, chirurgiczny oraz rehabilitacyjny dzieci z implantem. Osoby zaangażowane w ten projekt ze strony ukraińskiej zostały zaproszone do Wojewódzkiego Szpitala Dzieciecego w Bydgoszczy, gdzie w ramach przygotowań będą mogły skorzystać z bogatych doświadczeń naszego ośrodka w tej zaawansowanej technologii leczenia niedosłuchów.

Bydgoscy otolaryngolodzy pod kierunkiem prof. UMK Józefa Mierzwińskiego od wielu lat organizują ukraińsko – polskie konferencje otolaryngologiczne we Lwowie i niemal co roku przeprowadzają zabiegi u lwowskich pacjentów. Trudny czas covidu i wojny utrudnił tę współpracę, jednakże obecna misja zakończyła się pełnym sukcesem. Za kilka miesięcy przewidziano ponowny wyjazd do Lwowa i wspólne przeprowadzenie pierwszych zabiegów implantacji ślimakowych w lwowskim szpitalu.

< POWRÓT
Copy link
Powered by Social Snap